Zapoznałem się i akceptuję Korzystając z serwisu potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz politykę bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski.

Kalendarz 2024: Baja Europe 2019 - Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych

Rajdowe Mistrzostwa Polski na poligonie w Żaganiu

Automobilklub Wielkopolski był organizatorem wraz z Rally Breslau International Association interesującej imprezy rajdowej. W dniach 18-20 października na poligonie w Żaganiu odbyła się Baja Europe 2019 – 6. runda Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych.

Jednocześnie toczyła się rywalizacja Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych Dacia Duster Elf Cup oraz zawody motocyklowe Pucharu Polski w Rajdach Baja. Do walki stanęło prawie 60 załóg.

Po przejściu badań kontrolnych w pierwszym dniu imprezy, do zawodów zostało dopuszczonych 56 załóg we wszystkich kategoriach zawodów. Pierwszego dnia uczestnicy mieli do pokonania dwa odcinki specjalne o długości prawie 140 kilometrów. Natomiast drugiego dnia dwa następne odcinki specjalne liczyły prawie 65 kilometrów. Trasa została wyznaczona na terenie poligonu w Żaganiu. Na wielu odcinkach uczestnicy osiągali duże prędkości, na wielu jednak trzeba było się popisać wysokimi umiejętnościami.

Po przejechaniu czterech odcinków w rajdowych mistrzostwach Polski samochodów terenowych, najlepsi okazali się Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz, jadący CanAm Maverick X3, którzy uzyskali czas  02:24;42. Drugie miejsce zajęli Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz (Ford F-150) ze stratą 01;49 min., a trzecie – Mirosław Stocerz i Rafał Marton (Can Am BRP Maverick X3), ktorzy do zwycięzców stracili 04;36.

Z kolei w pucharze Polski zwyciężyli Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk (Can Am Maverick X3) z czasem 02:32;06, wyprzedzając duet Tomasz Gołka i Filip Gołka (Jeep Wrangler) różnicą 17;08 min. Na trzeciej pozycji Łukasz Kwaśniewski i Damian Figiel (Can Am Maverick X3) ze stratą 36;41 min. do triumfatorów.

W motocyklowym Pucharze Polski najlepszy był Ireneusz Ostafin (Can Am Renegate) z czasem 02:52;41, który wyprzedził Marcina Talagę (Can Am Renegate) różnicą 01;54 min. oraz Tomasza Wikowicza (KTM EXC450) różnicą 03;10 min.

W Dacia Duster Elf Cup zwyciężyli Maciej Grabowski i Adam Binieda z czasem 03:21;27. Ze stratą 09;08 min. do najlepszych finisz osiągnęli Pascal Brodnicki i Ernest Górecki, a 33 sekundy po nich także Magdalena Zając i Kazimierz Ruszel.

Szczegółowe rezultaty zawodów oraz poszczególnych odcinków specjalnych można znaleźć na stronie internetowej www.baja-europe.com/

RELACJA I FOTO: Jacek Pałuba